Saturday, November 8, 2014

Sinüzite ne iyi gelir?

Uyarı: bu yazı bir doktor olmayan birisi tarafından yazılmıştır ve hiçbir tıbbi geçerliliği yoktur, sadece kişisel tecrübelerden ve araştırmalardan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Uygulamanın sonuçlarından sorumluluk kabul edilmez. Doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Başınızı üşüttünüz ve sinüzit oldunuz, tebrikler. Sinüzit, sinüslerin mukus tabakasıyla dolması sonucu oluşan bir rahatsızlık. Bakteriyel bir doğası var.

Peki nasıl kurtulacağız bu Sinüzitten?


Tedavi olmadan kurtulmanın pek bir yolu yok gibi. Doktora gittiğinizde muhtemelen size sinüzitin şiddetine göre bir antibiyotik verecek. Bu sinüslerdeki bakterileri öldürecek ve sinüzitiniz zamanla çözülecek. Kimisi iyileşemeyecek kadar ağır sinüzit olup ameliyat olmak zorunda kalabiliyor.

Peki çok şiddetli değilse ya da genel spektrumlu antibiyotikten kaçınıyorsanız ne olacak? Sarımsak (ince ince doğrayıp çiğneyerek) ve Soğan yemek antibiyotik görevi görebiliyor. Ancak ilaç olan antibiyotiğin yerini alır mı, aynı etkiyi elde etmek için kaç diş yemeniz gerekir orası meçhul. Denen o ki günde 1-3 diş sarımsak kararında bir seçim.

Mukus Tahliyesi

Sinüslerdeki tıkanıklığı mukus tahliyesiyle gidermek gerekli. Burnunuzun açık olması bu açıdan çok önemli. Mukus tabakası kalınlaştıkça tahliyesi zorlaşıyor. Eğer burun da tıkalıysa bu da geniz akıntısına ve akıntı soluk borusuna kaçarsa öksürüğe sebep olabiliyor. Bu öksürüğü bronşitle karıştırmamak lazım. Akıntı ciğere doğru giderken soluk borunuzu gıdıkladığı için öksürüyorsunuz. Bu sayede ciğerleriniz korunmuş oluyor. Öksürük bir savunma mekanizması. Öksürük giderici ilaçlar da kullanmayın ki bu refleksinizi kaybetmeyin, ciğerleriniz dolmasın.

Eğer burnunuz tıkanıyorsa ve alerjik olduğunu biliyorsanız alerji hap/spreyleri burun etlerinizi indirmeye yarayabilir. Bu sayede tahliye kolaylaşır.

Eğer aynı anda grip tabanlı bir tıkanıklık varsa Pseudoefedrin'li bir ilaç da rahatlama sağlayacaktır.

Ancak bunlar doğrudan iyileştirme değil, dolaylı yoldan (tahliyeyi kolaylaştırarak) rahatlama sağlar.

Bu arada geniz akıntısını durdurucu ilaç kullanmamaya gayret edin ki tahliye durmasın, onun yerine mukusu inceltmek ve tahliyesine mümkünse burundan, değilse genizden imkan vermek en güzeli gibi.

Tedaviye ek olarak neler yapabiliriz?


Öncelikle daha fazla üşütmeyeceksiniz. Bol bol su içeceksiniz ki mukus incelsin.

Tuzlu suyu burnuza iyice çekip derinlere temas ettirebilirsiniz. Bu mukus tabakasını inceltecek ve akmasını sağlayacaktır. Böylelikle sinüslerde bir miktar temizlik sağlanmış olur. Dilerseniz kolaylık olması açısından Sinus Rinse gibi kitler de alabilirsiniz. Ayrıca yazın bol tuzlu bir denizde (Ege yetmez, Akdeniz) amuda kalkmak güzel bir temizlik sağlıyor.

Kaynar durumda 1 lt suya 2 kaşık papatya atıp 5 dk buğu yapmak da rahatlama getirecektir. 5 dk yap, 30 dk ara, 5 dk yap, 30 dk ara şeklinde yapılabilir. Max 3 defa.

Eğer evde buhar makinası varsa çalıştırabilirsiniz. Buhar iyi gelecektir. Yoksa bol sıcak buharlı bir duş almak da çok faydalı.

Çörekotu yağını her deliğe 1-2 damla damlatmak da mukus tabakasını eritme konusunda etkili. 2 damlayı geçmemenizi tavsiye ediyorlar, yakabilir.

Tavuksuyu çorba, sıcak çaylar vb mukus inceltici gıdalar tüketmenizde fayda var. Mukus yapıcı gıdalardan (süt ürünleri, karbonhidratlar) da uzak durmak gerek.

Bu söylediklerimi mümkün olduğunca erken saatlerde yapmanızda fayda var. Böylelikle tahliye işlemi siz yatıyorken değil ayaktayken gerçekleşir ve daha az öksürüğe sebep olur. Tahliye hızlanır.

No comments: